Bookmark and Share

Appointments

Information about new full-time Appointments will be posted to this page when it is available.

 Download the full PDF version for the 2014 appointments here 

June 2, 2014

Name To
From
Angela Olson Office of Mission, Service & Justice family leave
Bob Wynne Carterville (part-time) certified candidate
Nancy DeJager Liberty/New Liberty (part-time) Miller/Lawrenceburg
Meghan Riegrix Youth Director: First UMC Macon (part-time) commissioned
Hank Jenkins Youth Director: Missouri (Columbia) commissioned
Robin Reeves Miller/Lawrenceburg (part-time) Dadeville/Greenfield
Paul Zimmerman New Hampton/Martinsville/Mitchelville retirement
Pam Ekey Sedgewickville/Patton Marquand/Patton/Rhodes Chapel
Greg Dowler Cabool/Willow Springs Sedgewickville/Crossroads
David Duncan Perryville/Crossroads certified candidate
Tommy Freeman Christ (Monett) (part-time) retired
     
     

 

 May 25, 2014

Name To
From
Kyle Butler Associate: Platte Woods (KC) - Deer Park Grace/South Park Associate: Kearney
Rod McNeall Oak Grove Gashland
Nick Van Damm Mt. Gilead (part-time) seminary student
Jeff Carr Billings/Mt. Olive (part-time)  
Sarah Fotopulos Associate: Aldersgate (Nixa)  
Sandy Schaller Ohio Street (Butler) Centralia
Rob Allen Associate: Christ (Independence) (part-time) Lincoln/Hickory Chapel
Jack Montgomery Lincoln/Hickory Chapel Willard
Linda Wansing Buckner (part-time) Associate: Gashland
Chad Cooper Holt/Turney (part-time)  
Dave Hackett Associate: Woods Chapel (Lee's Summit) Retirement
Ken Gottman Salem in Ballwin (part-time) Retirement
Stephanie Thies Deer Park Grace/South Park  
Paul Catterton Retirement Centenary (Louisiana)/Clarksville
Ronald McIntire Retirement Wesley/St. Paul (Springfield)

 May 21, 2014

Name To
From
Curtis Olsen Community (Columbia) Associate: Platte Woods (KC)
Jacob Schneider Associate: Platte Woods (KC) Fayette: Linn Memorial/St. Paul
John Ray Jonesburg/Pendleton (part-time) Potosi (part-time)
Carolyn Hoffmann Bellflower/Olney (part-time) Bellflower (part-time)
Stan Hargis Hobbs Chapel: Cape (part-time) Trinity: Oran
Tammy Hargis Trinity: Oran (part-time) certified candidate
Melissa Bailey-Kirk Marionville (part-time) leave of absence
Randy DeMasters Hale/Associate: Chillicothe Hale (part-time)
Sandy Ward Girdwood (Alaska) -- seminary internship seminary
Paul Prater Iberia (part-time) interim assignment
Dennis Stone Drexel (part-time) Associate: Christ (independence)
Geovanna Huffman Associate for New Faith Community: St. Luke (Houston, TX) Cong. Excellence/Keystone/Revolution (KC)
     
     

 

 May 12, 2014

Name To
From
Kevin Shelton Harrisonville Community (Columbia)
Lynn Quist Vienna/Rader Marionville
Jim Quist Lancaster (Part-Time) Mt. Moriah (Jasper) (Part-Time)
Shawn Franssens North Cross (KC) Associate: Woods Chapel
Michael Gillen Cornerstone (O'Fallon) Bowling Green/Eolia/Oak Grove
Bob Frey Wellsville (Part-Time) Maple Grove (Interim)
Matt Riley Waverly/Sweet Springs/Norborne Waverly/Sweet Springs (Part-Time)
John Hampton Fairview/St. Clair (Part-Time) Fairview (Part-Time)
Kevin McNeely Pleasant Hill (Part-Time) Carterville (Part-Time)
Joe Miller Pathways/Mt. Moriah Pathways
Gerald Powley Dadeville/Greenfield (Part-Time) Amarillo, Texas - Certified Candidate
John Pinkston Bowling Green/Eolia/Oak Grove Wellington/Hardin (Part-Time)
Neal Lassinger St. Paul (Stat College, PA - Susquehanna Conference) North Cross (KC)
     

May 6, 2014

Name To
From
Steve Jones Prairie Home/ Jamestown (Grace) (part-time) Certified Candidate
Rebecca Mulford Pleasant Grove Vienna/Rader
Fred Smith McCredie (part-time) Retirement
Laura Murphy Gashland Associate Pastor: Lee's Summit
Neal Lassinger Appointment in Pennsylvania North Cross (KC)
Dave Owsley Pleasant Hill Ohio Street (Butler)
Scott Bailey-Kirk Wesley (Springfield) Harrisonville
Bruce Baxter Executive Pastor: La Croix (Cape Girardeau) Wesley (Springfield)
Mike Dunlap Bethany Deer Park Grace/South Park - Norborne
Cathy Myers Cameron Oak Grove
Ann Saegesser Northwest Texas Conference Perryville
Jessica Sahagun Herculaneum (part-time) Certified Candidate
Beth Anderson Retirement Consultant
Gail Davis Retirement Deaconess
Shay Blackwell Retirement Deasoness
Suzanne Nicholson Assistant to Director of Congregational Excellence Salem in Ballwin
Sean Hammond Princeton/Mercer (part-time) New Hampton/Martinsville/Mitchelville

 

April 29, 2014

Name To
From
Jim Oman Republic (Hood)  
Carl Knapp Macon Pleasant Hill
Rick Broadway Lebanon another Annual Conference
Terry Lippstreu Houston Pleasant Grove (Hatton)/McCredie
Marty Blakey Arcadia Valley (Ironton) Ava
Matt Kerner Ava Associate: Wesley (Springfield)
Nate Hopping Harmony Music leader @ The Gathering (Clayton site)
Zak McIntyre Second Site: Sikeston First  
Leanna van Zandt New Church Start - St. Joseph Lancaster (part-time)

 

April 21, 2014

Name To
From
Andy Blacksher First (Festus - Crystal City) Associate: Aldersgate (Lee's Summit)
Peggie Wood Fayette: Linn Memorial/St. Paul Associate: Chillicothe
     
     
     

 

April 15, 2014

Name To
From
Mark Harvey New Covenant (St. Louis) Harmony (St. Louis)
Lucas Endicott Director: CMU's Center for Faith and Service Fayette: CMU Chaplain/Linn Memorial/St. Paul
Beth Duckworth Hermann/Rosebud Houston
Marty Blakey Arcadia Valley (Ironton) Ava
Monty Stratton St. Paul's (Raymore) Hood (Republic)
Bob Seaman Park (Hannibal) Harmann
Mitch Henson Richland (new full-time appointment)  
Richard Parker Tipton/Fortuna (part-time)  
Jennifer Moxley Fellowship at First Sikeston seminary
Mark McKnelly Schweitzer: Church at the Center  
Jason Leininger Schweitzer: Assoc. Pastor of Discipleship  
Zak McIntrye Associate: First Sikeston  

 

April 8, 2014

Name To
From
Rebecca Dunger Peak Fulton: Court Street/St. James Park (Hannibal)
Clayton Peak Shiloh (Holts Summit) Lewis County Faith Parish
Carol Blackwell Wesley Memorial (Festus)/Plattin Arcadia Valley (Ironton)
Ashley Kirk Associate: King's Way (Springfield) seminary
Jared Wheeler Keystone/Revolution (Kansas City) Associate: First Sedalia
Frank Husted Centenary: Boone Terre Chamois
     

 

April 2, 2014

Name To
From
Brad Reed Clinton First Cornerstone (O'Fallon)
Tony Townley Shelbina/Hunnewell Wesley Memorial (Festus) - Plattin
Emily Carroll Associate: Campbell (Springfield) Court Street (Fulton)
Yvi Martin Associate: The Gathering Associate: King's Way (Springfield)
Tina Harris Grand Avenue Temple Associate: St. James (KC)
Kalaba Chali Great Plains Conference: Mercy & Justice Coordinator Associate: First St. Charles
Eric Huffman Associate for New Faith Community: St. Luke (Houston, TX) Keystone/Revolution (KC)

 

March 25, 2014

Name To
From
Diane Kenaston University (St. Louis) West Virginia
Melissa Dodd Asbury (Springfield) Campbell (Springfield): Associate
Chris Abel The Gathering: Associate Seminary
     

 

March 19, 2014

Name To
From
Bob Howard Retirement Lebanon
Richard Parker Retirement Tipton/Fortuna
Michael Blacksher Pathways (Springfield) Asbury (Springfield)
     

 

 February 25, 2014

Name To
From
David Belt Retirement Leave of Absence
Ron Brooks Retirement Grand Ave Temple
Thad Carter Retirement Shelbina/Hunnewell
Jack DeWees Retirement Liberty: associate
Art Ellsworth Retirement Incapacity Leave
Harold Gold Retirement St. Paul's (Raymore)
Gary Grey Retirement First Festus - Crystal City
Gloria Jones Retirement (12/1/2013) Wesley - Smith Chapel (Wright City)
Michael Kelpe Retirement Centenary (Bonne Terre)
Julius Ketsenburg Retirement Macon
David Maggi Retirement Clinton
Daniel Musgrave Retirement Extension Ministries
Mamie Pero Retirement Buckner
Ann Rathert Retirement Gateway Regional District Superintendent
Vicki Miller Taggart Retirement Family Leave
Janice Tucker Retirement (10/162013) Leave of Absence
Paul Zimmerman Retirement Cameron
Linda R. Harris Gateway Regional District Superintendent St. Clair
     
     

 

 Download the full PDF version for the 2013 appointments here 

Download the full PDF version for the 2012 appointments here 

 Download the full PDF version for the 2011 Appointments here