Appointments


Cabinet Spring Schedule

Download the full PDF version for the 2016 appointments here

Download the full PDF version for the 2015 appointments here

Download the full PDF version for the 2014 appointments here

 Download the full PDF version for the 2013 appointments here 

 

Information about new full-time Appointments will be posted to this page when it is available.

Appointments Announced on Tuesday, May 24:

NAME

TO

FROM

Chelsey Hillyer

Union (St. Louis) 

Union (St. Louis) (part-time)

Gary Thomas

Royal Heights (Joplin) (part-time)

Jasper (part-time)

Terry Haywood

Oronogo (part-time)

Royal Heights (Joplin) (part-time)

Wes Wingfield

Bethel (Hughesville)/Blackwater Chapel (part-time)

Local Pastor

Chrystal Wicks

Bethel (Carthage) (part-time)

Bethel (Carthage)/Avilla (part-time)

Steven Mitchell

Associate: Morning Star (part-time)

Local Pastor

Gerald Powley

Byers Ave (Joplin) (part-time)

Dadeville/Greenfield (part-time)

Jim Smith

Dadeville (part-time)

Retired

John Christianson

Jasper (part-time)

Another Annual Conference

Bob Wynne

Carterville/Avilla (part-time)

Carterville (part-time)

Tammy Calcote

Co-Pastor: Smith Chapel (Fayette)  (part-time)

Lay Pastor

Bob Sanders

Orrick (part-time)

Retired another denomination

 

Appointments Announced on Tuesday, May 17:

NAME

TO

FROM

Meg Hegemann

Sabbatical Leave

Wilkes Blvd (Columbia)

Karen Alden

Woodlandville/Glasgow (part-time)

Woodlandville (part-time)

Karen Edge

Valley Park (part-time)

Seminary/Certified Candidate

Kayla Roe

Hillsboro (part-time)

Local Pastor

Nate Frazee

Lewis County Parish (Lewistown, Monticello, Centenary) (part-time)

Scotland County Parish (part-time)

Paula Brookshier

First (Union) (part-time)

Certified Candidate

Rob R. Allen

Associate: Harrisonville (part-time)

Certified Candidate

Kyle Stith

Co Pastor: Polo (part-time)

Certified Candidate

Cristy Clark

Pattonsburg/Heath Charge (part-time)

Local Pastor

David Jerome

Burlington Jct/Wilcox (part-time)

Hopkins/Pickering   (part-time)

Susan Smith

Chilhowee (part-time)

Chilhowee/Norris (part-time)

Shelby Seelinger

Personal Leave

Epworth (part-time)

Jackson Short

Associate: First (Warrensburg)
(part-time)

Houstonia (part-time) 

Calvin Pritchard

Epworth/Taylor Chapel (Sedalia)   (part-time)

Taylor Chapel (Sedalia) (part-time)

 

Appointments Announced on Tuesday, May 10:

NAME

TO

FROM

Harold Long

Mt. Olivet Charge

Certified Candidate

Josh Ritzheimer

Mountain View/Pleasant Grove/Birch Tree (part-time)

Cross Timbers (part-time)

David Wentz

Eminence (part-time)

Retired from another conference

John Inmon

Broadway (Springfield) (part-time)

Stafford (part-time)

Dwight Gressel

Haymes Chapel/Stafford (part-time)

Haymes Chapel (part-time)

Jeannie Martin Dudenhoeffer

New Bloomfield (part-time)

First (Jefferson City): Pastor of Congregational Care (part-time)

David Stuckey

Otterville/Wesley Chapel
(Pilot Grove) (part-time)

Local Pastor not currently assigned

Connie Locke

Marionville (part-time)

Schell City/Horton/Metz (part-time)

Max Raney

Liberal/Iantha (part-time)

Byers Ave (Joplin)/Oronogo

Brian Swanson

Associate: Woods Chapel
(Lee's Summit)

Certified Candidate

Appointments Announced on Tuesday, May 3:

NAME

TO

FROM

Julie Sanders

Tarkio/Westboro

Eminence/Birch Tree (part-time)

Andrew Sanders

Fairfax

Mountain View/Pleasant Grove (part-time)

Graig Connell

Knox County Larger Parish

First (Union)/First (DeSoto) (part-time)

Steve Martin

Wesley (Trenton)

Mt. Olivet Charge

Jeremey Lundergan

St. Paul School of Theology Fellow:  One Spirit (KC) (part-time)

Certified Candidate

Kelli Braggs

North Park (St. Louis) (part-time)

Certified Candidate

Travis Scott

Fairmount (Independence) (part-time)

Certified Candidate

Jeffrey Williams

Associate: Centennial (KC) (part-time)

Seminary

Mark Hansche

Springfield re-start (part-time)

Broadway (Springfield) (part-time)

Tom Lemons

First (Hannibal)/Hydesburg (part-time)

Luray/St. Francisville (part-time)

Kayla Meredith

Gladstone Campus Pastor:
Good Shepherd

Certified Candidate

Elsie McNeil

No appointment at this time

Lewis Cty Faith Parish (part-time)

Appointments Announced on Tuesday, April 26:

NAME

TO

FROM

Kyle Butler

Gashland

Associate: Platte Woods

Hugo Villagrana

Appointment in Western North Carolina Conference

Tarkio/Westboro

Norma Villagrana

Appointment in Western North Carolina Conference

Burlington Junction/Wilcox (part-time)

Renae Watt

LaMonte/Eldorado (Green Ridge)

Fairmount (Independence) 
part-time/seminary

Kate McClain

Midway Locust Grove (Columbia)

Fairview (Columbia)

Linda Pagel

Faith (St. Charles)

Wesley (Trenton)

Brad Bryan

Wilkes Blvd. (Columbia)

Certified Candidate

Roger Cary

Sedgewickville/Patton

Fairfax

Kenny King

Smith Chapel (part-time) - effective May 1

Layperson

Bendi Burgin

Albany/Grant City

Stanberry/Albany/Grant City

Melissa Bailey-Kirk

Grace (Springfield) (part-time)

Marionville (part-time)

Dan Jones

Arley (Kearney) (part-time)

First (Hannibal)/Hydesburg (part-time)

Doug Day

Woods Chapel - Odessa (part-time)

Certified Candidate

Rebecca Wisdom

Mansfield (part-time)

Certified Candidate

Cody Oshel

Stanberry (part-time)

Associate: Wesley (St. Joseph) (part-time)

Darwin St. Myers

Co-Pastor: South Park (St. Joseph)

Layperson

 

Appointments Announced on Tuesday, April 19:

NAME

TO

FROM

Laura Murphy

King's Way (Springfield)

Gashland  (KC)

Kris Keller

Associate: King's Way (Springfield)

Seminary

Dennis Harper

Wesley (Sedalia)

Midway Locust Grove (Columbia)

Sandy Schaller

Fairview (Columbia)

Ohio Street (Butler)

Matt Riley

Lincoln/Hickory Chapel

Waverly/Wesley (Sweet Springs)/Norborne

Rick Adams

Cameron

Wesley (Sedalia)

Kevin Kosh

Beloved Community (St. Louis)

Union Memorial (St. Louis)

Cheree Trent Mills

Union Memorial  (St. Louis)

North Park (St. Louis)  (part-time)

David Fitzmaurice

Ohio Street (Butler)

Faith (St. Charles)

Pam Ekey

Alton/St. Paul (Thayer)

Sedgewickville/Patton

Denzil Thomas

Waverly/Wesley (Sweet Springs)/Norborne

Alton/St. Paul (Thayer)

Mark Harvey

New Covenant/Zion (Lemay)

New Covenant (St. Louis)

Sean Hammond

Princeton/Mercer

Princeton/Mercer (part-time)

Rob Day

Fairview (Lebanon)  (part-time)

Stoutland (part-time)

Hue Parnell

Mt. Gilead (Bolivar)  (part-time)

Fairview (Lebanon)  (part-time)

John Houts

Trinity (KC) (part-time)

Local Pastor

Kevin Mabury

Deer Park Grace (St. Joseph) (part-time)

Culbertson Chapel (Stewartsville) (part-time)

Stephanie Theis

Co-Pastor:  Paradise (part-time)

Deer Park Grace/South Park (St. Joseph)
(part-time)

Bill Campbell

Bucklin/Mt. Zion  (part-time)

Otterville/Wesley Chapel (Pilot Grove)
(part-time)

Paul Zimmerman

Culbertson Chapel (part-time)

New Hampton / Martinsville / Mitchelville
(part-time)

Chris Abel

Young Adult Pastor:
Church of the Resurrection(Leawood)

Associate Pastor:
The Gathering (St. Louis)

 

Appointments Announced on Tuesday, April 12:

NAME

TO

FROM

Jon Spalding

Church of the Shepherd (St. Charles)

King's Way (Springfield)

David Collum

Bolivar

Charleston

Nick Van Dam

Appleton City/Rockville

Mt. Gilead (Bolivar) (part-time) - Seminary

Robb Webster

Charleston

Licking

Gary Carter

Licking

Leave of Absence

Debbie Arvelo

Archie

LaMonte

Christine Tucker-Key

Francis Street First (St. Joseph)

Associate: Platte Woods

Loren Whetsell

Warsaw

Associate: Church of the Shepherd (St. Charles)

Ashley Kirk

Associate: Church of the Shepherd
(St. Charles)

Associate: King's Way (Springfield)

Cathy Myers

Adrian/Passaic

Cameron

Lee Porch

Fenton

Zion (Lemay)

Laura Wilson

Retirement

Good Shepherd Hospice (KC)

Ralph Varner

Corder/North Street (Marshall)
(part-time)

Corder (part-time)

Kevin Parnell

Associate: Ozark
(part-time)

Certified Candidate

Dianne Cochran

New Florence/Big Spring (part-time)

Retirement

Fred Luper

Walnut Grove (part-time)

Certified Candidate

Rich Stilley

Saverton/Ilasco (part-time)

Lay Person

Michael Davidson

Retirement

Leave of Absence

Kevin Mabury

Deer Park Grace (St. Joseph) 
(part-time)

Culbertson Chapel (Stewartsville) (part-time)

 

Appointments Announced on Tuesday, April 5:

NAME

TO

FROM

Ron Beaton

First:  Dexter

Appleton City/Rockville

Chris Snyder

Lake Lotawana

Adrian/Passaic

Eric Derks

Branson

Warsaw

Susan Ventura

Retirement

Francis Street First (St. Joseph)

J. C. Harp

First:  Independence

Bolivar

David Wiant

Centenary:  Bonne Terre

Associate:  Centenary (Cape Giradeau)

Anchul Axelrod

Blue Ridge/St. Paul (Independence)

Lincoln/Hickory Chapel

Katrina Drew

Missouri Conference Fellow
(Associate:  Salem in Ladue)

Centenary (St. Louis) (part-time)

Debra Peebles

Retirement

Fenton

Diana Hagewood Smith

Leave of Absence

Grace (Springfield) (part-time)

Robert J. Jeppson

Retirement

Woods Chapel (Odessa) (part-time)

Martha Truax

Retirement

Mendon/Sumner (part-time)

Roger McKee

Retirement

Liberal/Iantha (part-time)

Mary Sue Reames

Retirement

Malta  Bend/Grand Pass (part-time)

Bonnie Menough

Retirement - Continue at
Sugar Creek (part-time)

Sugar Creek (part-time)

Sue Biggerstaff

Retirement

New Florence/Big Spring (part-time)

Larry Hall

Retirement - Continue at
Paris Springs (part-time)

Paris Springs (part-time)

Robert (Bob) Payne

Retirement - Continue at
Leadwood/Irondale (part-time)

Leadwood/Irondale (part-time)

Bill LaMora

First:  Rolla

One Spirit (Kansas City)

Mary Avizenis

Retirement

First:  Bourbon

Glenda Dethloff

Lucas (Urich)
(part-time)

Eldorado (Green Ridge)

 

Appointments Announced on Tuesday, March 29:

NAME

TO

FROM

Joy Gonzales

Missouri Conference Fellow
(Liberty:  Associate)

Associate:  Liberty

Mary Weaver

Associate:  Liberty

Seminary

Chris Sams

Associate:  North Cross (KC) 

Associate:  St. Paul 's (Joplin)

Peter Norton

Associate:  First (St. Charles)

Student appointment:  Associate:  First (St. Charles)

Travis Reames

Oak Grove (part-time)

North Street (Marshall)/Elmwood (part-time)

 

Appointments Announced on Tuesday, March 22:

NAME TO FROM
Jeff Brinkman Florida Conference Woods Chapel (Lee's Summit)
David Gilmore New York Conference:  Dir of Congregational Development & Revitalization Centennial (KC)
Robyn Miller Woods Chapel (Lee's Summit) Church of the Shepherd (St. Charles)
Mitch Jarvis Neosho First:  Independence
Mike Costanzo Christ (Independence) Lake Lotawana
Trista Soendker-Nicholson Red Bridge (KC) Associate:  Missouri (Columbia)
Kurt Schuermann Green Trails Gateway Central District Superintendent
Joan DeBoe Associate:  Missouri (Columbia) Missouri Conference Assoc Treasurer/New Bloomfield
Jason Bryles Centennial (KC) Associate:  Centennial (part-time)
David Hutchison CMU (extension)/Linn Memorial (Fayette) CMU Extension
Mi Hyeon Lee First: North Kansas City Associate:  Wesley (Springfield)
Stacie Williams Executive Pastor:  Wesley (Springfield) Branson
Glen Connoley Bellefontaine Bellefontaine (part-time)

 

Appointments Announced on Tuesday, March 15:

NAME

TO

FROM

Ross Fulton

Retirement

Archie

Chris Williams

Aldersgate (Lee's Summit)

Christ (Independence)

Rusty Maggard

Ashland (St. Joseph)

Red Bridge (KC)

Sara Chaney

First (Lebanon)

Neosho

Bill O'Neal

St. Stephens (Troy)

Waynesville

Brian Abbott

Nelson Memorial: 
East Prairie/Dogwood

Nelson Memorial:
East Prairie (part-time)

Stephanie Moore

Leave of Absence

First:  North Kansas City

Patrick Moore

Waynesville

St. Paul (Independence)/Trinity

Marilyn Niemeyer

Retirement

Lucas (Urich part-time)

 

Appointments announced on Tuesday, March 8:

NAME

TO

FROM

Tim Lee

Ozark Chapel (Laurie)

First Rolla

Frank Husted

Retirement

Centenary (Bonne Terre)

 

Appointments announced on Tuesday, March 1:

NAME

TO

FROM

Dale Stone

Retirement

Mark Twain District Superintendent

Rick Broadway

Retirement

Lebanon

Gary Griffin

Retirement

Marshfield

C. Joseph Crews

Retirement

Leave of Absence

Gary DeWitt

Retirement

Ashland (St. Joseph)

Richard White

Retirement

Ozark Chapel

Samuel R. Smith

Retirement

Knox Cty Larger Parish

Londia Granger Wright

Gateway Central
District Superintendent

Green Trails

Steve Pinnell

Mark Twain District Superintendent

St. Stephens (Troy)

Robert Sefrit

Marshfield

Aldersgate (Lee's Summit)

Kevin Cawley

Antioch

Antioch/Christ (Springfield)

Barry Winders

Associate:  Centenary: Cape

Dexter